Психичните страдания са много и различни - както по отношение на същността си, така и на своята интензивност. Те влияят на настроението, поведението, ученето, мисленето, работоспособносттa.
Началото на психичните разстройства може да се появи от детството до зряла възраст. Нарушенията в контрола на импулсите и някои тревожни разстройства обикновено се появяват в детството. Някои други тревожни разстройства, разстройства с вещества и разстройства на настроението се появяват по-късно, в средата на тийнейджърските години. Симптомите на шизофренията обикновено се проявяват от края на юношеството до началото на двадесетте години и т.н
Вероятният ход и резултат от психичните разстройства варират и зависят от множество фактори, свързани със самото разстройство, индивида като цяло и социалната среда и подкрепа. Някои разстройства могат да продължат за кратък период от време, докато други могат да имат дългосрочен характер.
Когато не познаваме страданието на другите, често сме уплашени, а страхът ни води до враждебност, като по този начин изолираме хората с психични страдания и засилваме техните проблеми. По-голямата част от хората със сериозни психични заболявания никога не проявяват насилие. Всъщност проучванията постоянно показват, че е многократно по-вероятно хората с диагноза сериозно психично заболяване, живеещи в общността, да бъдат жертвите, а не извършителите на насилие. В проучване на хора, диагностицирани с тежко психично заболяване, живеещи в градове на САЩ, е установено, че една четвърт са били жертви на поне едно насилствено престъпление в течение на една година, съотношение единадесет пъти по-високо от средното за града и по-високо във всяка категория престъпления, включително насилствени нападения и кражби. За хората с диагноза обаче може да е по-трудно да осигурят наказателно преследване, отчасти поради предразсъдъците и възприемането им като по-малко надеждни.
Знанието за тези състояния, разбирането им и разпознаването им е важно както за хората с психични страдания, така и за общността, в която живеят. Това може да осигури навременна и адекватна подкрепа от околните – насочване за консултация със специалист, социална, емоционална или друга подходяща подкрепа.
Първият и може би най-важният и значим сигнал се изразява в личното чувство на човека, че има душевно страдание, което достига големи размери и е трудно поносимо. Това страдание може да е от всякакъв характер – силно емоционално преживяване, постоянно обмисляне на житейски проблеми, постоянно фокусиране върху проблемни отношения с околните и др. Обикновено при такава реакция, човекът излиза от обичайния си начин на живот, нарушава установени правила в ежедневието. Всеки човек изпитва в живота си душевно страдание, в случая обаче говорим за дълбоко и силно преживяване, което променя видимо човека и това е видно не само за околните но и за самия него.
Психичното страдание може да се отразява на различни нива на функциониране на човека:
Познавателно ниво
Засяга се човешкото съзнание и проблемите, свързани с паметта, езика, логическото мислене, вниманието, възприятията, въображението, способността за вземане на решение и др. Част от психичните разстройства се свързват с разминаване между реалността и преценката, която можем да направим, доколко се разминават нашите представи. Когато става въпрос за психотични състояния като шизофренията например са характерни налудните идеи, които по много груб начин се разминават с реалността, а у страдащия липсва всякаква критичност. От друга страна при невротичните смущения като фобиите или обсесивно-компулсивното разстройство са налице идеи, които самият субект оценява като преувеличени или абсурдни, но при все това те го завладяват и той не може да се справи с тях.
Емоционално ниво
Разбира се, различните форми на душевни страдания се отразяват емоционално на страдащите и това често е видимо и за околните. Хората с психични страдания изпитват усилени от заболяването или състоянието страх, паника, тъга, депресия, вина, превъзбуденост, мания. Характерното е, че като реакция те не отговарят на реалността, прекомерно са завишени или изкривени и затрудняват съществуването.
Поведенческо ниво
Съществуват множество показатели за определяне на психично разстройство. Такова може да бъде всяко необичайно за личността или за ситуацията в която се намира поведение. Например, видимо занемаряване на личната хигиена, странности в общуването с околните, избягването на определени хора и места,
Тези три нива на психичното винаги вървят заедно и са взаимосвързани когато се касае за психичните разстройства. Разпознаването на психичното страдание и подкрепата от страна на общността играе важна роля за хората, които страдат. Съществуват различни форми на подкрепа от страна на институциите и организациите, които могат да бъдат въвлечени в процеса на стабилизиране и оздравяване на хората с психични страдания.
Инициативата „Подкрепа за лицата с психични страдания и интелектуални затруднения в Община Мездра“ на Фондация „Проект Северозапад“ се изпълнява в рамките на проект „Права и ценности“ и е финансирана от Европейския съюз и Фондация„Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).
Изразените възгледи и мнения в този документ са единствено на авторите и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA) или на ИООС (или ФРГИ). Нито Европейският съюз, нито EACEA, нито ИООС (или ФРГИ) могат да бъдат държани отговорни за тях.